V Ostrově se v červenci zapojíme do akce Československé obce legionářské s názvem "Svíčka za padlé". Ta připomene 100. výročí bitvy u Zborova, jednoho z významných střetnutí 1. světové války. V něm proti sobě stanuli jak legionáři nově se formující československé brigády, tak čeští vojáci v uniformách rakousko-uherské armády. Smyslem je připomenout osudy mužů, kteří v boji položili své životy, byli raněni či se stali navždy nezvěstnými. Jedním z nich byl i T. Káš, příslušník 35. rakouského pluku, narozený roku 1893 v Ostrově. I jemu se datum 2. července 1917 stalo usudným.

Nejen jeho památku proto uctíme zapálením této svíce v kapli sv. Floriána od 17:30 hod.

Soutěž - Baroko všemi smysly v Karlovarském kraji 2017

Navštivte barokní místa a vyhrajte.

Putujte s Karlovarským krajem po barokních místech regionu. Zapojte se do soutěže s barokními místy a zúčastněte se slosování o zajímavé ceny.

Na vybraných místech jsou k dispozici soutěžní samolepky.

 

Soutěž probíhá v termín od 1. června do 30. září 2017.

Soutěžní místa:

Státní zámek Valeč - infocentrum Prádelna (současné také pokladna  zámku), otevřeno denně kromě pondělí

Posvátný okrsek Ostrov - Infocentrum v areálu Posvátného okrsku, otevíracací doba: úterý - neděle 9:30 - 12:30 hod.; 13:00 - 18:00 hod.

KAPLE NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE TEPLÁ - PŘÍSTUPNÁ VEŘEJNOSTI POUZE V PÁTEK A NEDĚLI  OD 10,00 – 15,00 HOD. ČERVEN – ZÁŘÍ 2017.

Poutní areál Maria Loreto ve Starém Hrozňatově

Areál probošství Chlum Svaté Maří - poutní areál je přístupný. Nejlepé po předchozí telefonické domluvě - 352 682 891

Sloup Nejsvětější trojice Karlovy Vary - Infocentrum města Karlovy Vary, Lázeňská 14, Pondělí - pátek od 8:00 - 18:00 hod.

Kostel sv. Máří Magdalény v Karlových Varech - Interiér kostela je přístupný denně od 9:00 - 17:00 hod.

Mariánské Lázně - Kolonáda - Infocentrum města Mariánské Lázně, denně od 9:00 - 18:00 hod.

Více informací získáte na webovém portálu www.zivykraj.cz v sekci baroko.

Poslední známý exponát se vrací do klášterního kostela v Ostrově

Město Ostrov získalo do zápůjčky poslední dosud známou zachovanou sochu z původního mobiliáře klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Ostrově.

Jedná se o původní dřevěnou sochu Mojžíše. Ta zdobila kazatelnu kostela od roku 1673-4 a jejím autorem je pravděpodobně ostrovský řezbář Martin Möckel. Socha, jež je v majetku Muzea Karlovy Vary, byla součástí tamní stálé expozice. Počátkem tohoto roku Muzeum uzavřelo své sbírky veřejnosti až do jara 2017, z důvodu velké rekonstrukce. Město Ostrov využilo této šance, zažádalo o dočasnou zápůjčku sochy a žádosti bylo vyhověno.

V úterý 5. května byla socha Mojžíše převezena z Karlových Varů a uložena v klášterním kostele. Po konzultaci s odborníky bude rozhodnuto o jejím umístění. Socha by měla být v kostele vystavena pro veřejnost v druhé polovině června 2015.

Vítězství Klášterního areálu v Ostrově v soutěži Stavby Karlovarského kraje

V pátek 7. června v 16:00 bylo ukončeno veřejné internetové hlasování 13. ročníku soutěže Stavby Karlovarského kraje, ve kterém jste mohli od 13. května hlasovat pro nejlepší stavbu, projekt a zachráněnou památku Karlovarského kraje. V tento den byly také na slavnostním večeru Dnů stavitelství a architektury Karlovarského kraje vyhlášeny výsledky odborného i veřejného internetového hlasování. V internetovém hlasování veřejnosti v kategorii  „Zachráněná památka Karlovarska" získal nejvíce hlasů (1.147) Klášterní areál Ostrov.

 

Ostrov byl loni na stupních vítězů hned dvakrát. Využití Paláce princů v Ostrově pro městskou knihovnu tehdy nejvíce ohodnotila odborná porota i veřejnost. "Jsem rád, že historické budovy mohou v klášterním centru sloužit lidem, kteří v nich bydlí," uvedl starosta Ostrova Bc. Pavel Čekan.

 

Photo: Eliška Failová

 

Děkujeme všem, kteří se podíleli na vítězství Klášterního areálu v soutěži staveb Karlovarského kraje. Vašich hlasů si velice vážíme. Dům kultury - Klášterní areál
 

Výsledky si můžete prohlédnout na:

www.stavbykarlovarska.cz/cz/aktuality/vysledky-souteze-stavby-karlovarskeho-kraje-2013-2982

Zdroj: http://vary.idnes.cz/zatracovany-pavilon-karlovarske-nemocnice-ovladl-krajskou-stavbu-roku-1a7-/vary-zpravy.aspx?c=A130610_1938680_vary-zpravy_pl